Državna kasa biće ove godine siromašnija za 840 miliona evra, koliko je predviđeno da se u nju slije od prodaje „Telekoma Srbija“. Ipak, budžet nije ugrožen, jer među planiranim prihodima nije ni bilo onih od prodaje akcija nacionalnog teleoperatera. Kada je reč o nacionalnom teleoperateru, država je predvidela da u ovoj godini od njega ima samo prihod od dividendi od devet milijardi dinara. Na ovaj prihod država je računala i ako „Telekom“, u međuvremenu, dobije novog većinskog vlasnika. Doduše, u Zakonu o budžetu postoji, ipak, član koji omogućava da, ukoliko dođe do prodaje „Telekoma“, kao i bilo koje druge privatizacije, za taj iznos može da bude smanjeno kreditno zaduženje. Taj član zakona je eksplicitan i moguće je za svaki dopunski prihod države umanjiti planirano kreditno zaduživanje.
Državna kasa biće ove godine siromašnija za 840 miliona evra, koliko je predviđeno da se u nju slije od prodaje „Telekoma Srbija“.
Ipak, kako je „Novostima“ rečeno u Vladi, budžet nije ugrožen, jer među planiranim prihodima nije ni bilo onih od prodaje akcija nacionalnog teleoperatera.
Kada je reč o nacionalnom teleoperateru, država je predvidela da u ovoj godini od njega ima samo prihod od dividendi od devet milijardi dinara. Na ovaj prihod država je računala i ako „Telekom“, u međuvremenu, dobije novog većinskog vlasnika.
Doduše, u Zakonu o budžetu postoji, ipak, član koji omogućava da, ukoliko dođe do prodaje „Telekoma“, kao i bilo koje druge privatizacije, za taj iznos može da bude smanjeno kreditno zaduženje.
- Taj član zakona je eksplicitan i moguće je za svaki dopunski prihod države umanjiti planirano kreditno zaduživanje - ističu u Vladi Srbije.
Pošto je najavljeno da država neće, zajedno sa grčkim partnerom, da proda većinski paket „Telekoma“ ispod zacrtane cene od 1,4 milijarde evra, a jedini zainteresovani kupac nudi 950 miliona, izvesno je da ova kompanija ostaje u državnim rukama.
Ono što sada može da se pojavi kao eventualni problem su visoke otpremnine koje je Sindikat „Telekoma“ u međuvremenu izdejstvovao kroz socijalni program za svoje radnike. Jer, predviđenih 950 evra po godini staža za svakog radnika koji bude proglašen tehnološkim viškom, za vlasnika kompanije nije mali iznos.
- Mi zvanično nemamo viška zaposlenih, ni po kom osnovu - objašnjava Miroslav Joksimović, predsednik Sindikata „Telekoma Srbija“.
- Ali, njih će svakako biti jednog dana kako tehnologija bude napredovala. Socijalni program smo potpisali i on radnike štiti i ako prodaje „Telekoma“ ne bude. Svima je valjda jasno da što je veća cifra koja sleduje radniku po godini staža, to će se poslodavac teže odlučiti na otpuštanje. Da smo mogli da obezbedimo i 5.000 evra po godini, i to bismo pokušali.
Kada je u pitanju oko 4,8 miliona građana koji ostvaruju pravo na besplatne akcije, za njih se, kako naglašavaju u Vladi, ništa neće promeniti.
- Uskoro će se pripremiti model koji će omogućiti da se građanima podele akcije nacionalnog teleoperatera - naglašavaju u Vladi Srbije.